Vesti

STRASNA NEDELJA – NEDELJA MOLITVE, POKAJANJA I SEĆANJA NA STRADANJE GOSPODNJE

Cvetnom nedeljom Časnog posta završena je Sveta četrdesetnica i počela je Strasna (Stradalna) sedmica (grč. Μεγάλη Εβδομάδα – Velika sedmica), poslednja sedmica Velikog posta, koja prethodi Pashi – Vaskrsu.

Strasna nedelja naziva se i Svetom i Velikom zbog obeležavanja događaja koji su se zbili poslednjih dana života Gospoda Isusa Hrista i zato dane od Velikog ponedeljka do Velike subote vernici provode u strogom postu, naravno ukoliko nisu razrešeni od svog duhovnika ili sveštenika, molitvi i pokajanju, osim Velikog četvrtka, kada se može postiti na ulju, jer je tog dana ustanovljena Sveta tajna Evharistije (grč. Θεία Ευχαριστία, Κοινωνία), odnosno pričešća.

Na Veliki petak, kao dan najvećeg stradanja Gospoda Isusa Hrista vernici se uzdržavaju od hrane i pića. Ime ove sedmice je Strasna, jer na startoslovenskom reč strast znači stradanje, trpljenje i bol, a period je žalosti i bogosluženja su posvećenna izdaji, hapšenju i stradanju na krstu Gospoda Isusa Hrista.

Veliki ponedeljak (grč. Μεγάλη Δευτέρα), Veliki utorak (grč. Μεγάλη Τρίτη) i Velika sreda (grč. Μεγάλη Τετάρτη) posvećeni su sećanju na poslednje besede Gospoda Isusa Hrista upućene narodu i učenicima, dok je na Veliki četvrtak (grč. Μεγάλη Πέμπτη) bogosluženje posvećeno sećanju na omivanje nogu Apostola od Spasitelja, Tajnoj večeri i ustanovljenju Svete tajne Evharistije, te oplakivanju početka Gospodnjeg stradanja.

Veliki petak (grč. Μεγάλη Παρασκευή) najžalosniji je dan, jer je tada Isus Hristos osužen i razapet na krst, te toga dana nema Svete liturgije, umesto zvona u crkvama čuju se klepala, dok se uveče izbosi plaštanica i služi se opelo. Poslednjeg dana Časnog posta na Veliku subotu (grč. Μεγάλο Σάββατο) služi se jutrenje i to je dan kada je Gospod Isus Hristos sišao u ad i izbavio pravednike od kojih je prvi bio praotac Adam. Velika subota je dan i kada u jerusalimskom hramu Svetog groba Gospodnjeg silazi na verujući narod Blagodatni oganj (grč. Ἄγιον Φῶς), koji prvo prima jerusalimski patrijarh i potom prenosi narodu.

Takođe, na Veliki petak se farbaju jaja, od kojih prvo jaje treba ofarbati u crvenu boju, najčešće koristeći lukovinu ili broć, sa svetom vodicom, i po narodnom običaju ostaviti kao čuvarkuću, koje će zameniti ono od prethodnog Vaskrsa. Najčešće se jaja farbaju u crvenuu i plavu boju, jer crvena boja simboliše Hristovu božansku prirodu, dok plava simboliše Hristovu ljudsku prirodu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *